Systemy Parkingowe – ogólne informacje
Systemy Parkingowe – opis działania
Systemy Parkingowe – podstawowe konfiguracje
Opis działania systemu wg podziału użytkowników.
A. UŻYTKOWNICY PARKUJĄCY JEDNORAZOWO.
· Wjazd na parking.
Kierowca podjeżdża do terminala wjazdowego ABT, pętla indukcyjna APD aktywuję automat, aby możliwe było pobranie biletu. Na wyświetlaczu LCD pojawiają się napisy dla kierowcy o sposobie postępowania w danej chwili. Kierowca naciska przycisk i w ciągu 1 sek. jest drukowany i wystawiony ze szczeliny bilet z nadrukowanym kodem kreskowym datą i godz. wjazdu oraz numerem rejestracyjnym. Po odebranie biletu otwiera się szlaban, umożliwiając wjazd pojazdu. Po przejechaniu przez pętlę indukcyjną APD szlaban zamknie się samoczynnie. System rejestruje dane z biletu.
Główne atuty systemu:
- W przypadku nieodebrania biletu i wycofania się pojazdu automat wciągnie i anuluję bilet.
- W przypadku odebrania biletu i wycofania się pojazdu system anuluję bilet i zamknie szlaban. Kierowca posiadający taki bilet, nie może, wykorzystać go do opłaty za parkowanie innego samochodu. System odczyta taki bilet jako nieważny.
- Po wydaniu biletu bileterka nie odczyta karty zbliżeniowej. Funkcja ta zabezpiecza przed upozorowaniem wjechania, aby móc wypuścić inny pojazd np. bez opłaty
· Wyjazd klientów, którzy opłacili parkowanie w kasie lub recepcji.
Kierowca podjeżdża do terminala wyjazdowego ASK, pętla indukcyjna aktywuję czytnik. Kierowca odczytuje bilet z kodem kreskowym w skanerze. System sprawdza w ciągu 0,5 sek. bilet i otwiera szlaban, umożliwiając wyjazd pojazdu. Po przejechaniu przez pętlę indukcyjną szlaban zamknie się samoczynnie. System rejestruje datę i godzinę wyjazdu. Na wyświetlaczu LCD pojawiają się napisy dla kierowcy o sposobie postępowania w danej chwili.
W przypadku przekroczenia czasu określonego na wyjazd kierowca będzie musiał wrócić do kasy i dopłacić za przedłużony czas pobytu.
B. Użytkownicy stali posiadający karty zbliżeniowe.
· Wjazd na parking.
Kierowca podjeżdża do czytnika ACZ kart zbliżeniowych, pętla indukcyjna APD aktywuję czytnik, aby możliwe było odczytanie karty. Kierowca zbliża kartę do czytnika, system sprawdza w ciągu 0,5 sek. ważność karty i otwiera szlaban. Po przejechaniu przez pętlę indukcyjną APD szlaban zamknie się samoczynnie. System rejestruje datę i godzinę wjazdu.
Główne atuty systemu:
- Po odczytaniu karty zbliżeniowej automat jednocześnie nie wyda biletu z kodem kreskowym, funkcja ta zabezpiecza przed pobraniem biletu dla osoby, która długo parkuje, aby zmniejszyć wartość opłaty.
- Funkcja blokady wielokrotnego wjazdu (anty-pass-back) uniemożliwia z użycie tej samej karty do wjazdu innego pojazdu.
· Wyjazd z parkingu.
Kierowca podjeżdża pod kolumnę wyjazdową czytnika kart zbliżeniowych ACZ, pętla indukcyjna aktywuję czytnik, aby możliwe było odczytanie karty. Kierowca zbliża kartę do czytnika, system sprawdza w ciągu 0,5 sek. ważność karty i otwiera szlaban. Po przejechaniu przez pętlę indukcyjną szlaban zamknie się samoczynnie. System rejestruje datę i godzinę wyjazdu.
Główne atuty systemu:
- Funkcja blokady wielokrotnego wyjazdu (anty-pass-back) uniemożliwia z użycie tej samej karty do wyjazdu innego pojazdu.
C. Użytkownicy wjeżdżający na postawie numeru rejestracyjnego
· Wjazd / wyjazd z parkingu.
Kierowca podjeżdża pod szlaban, pętla indukcyjna aktywuję, kamerę i zostaje odczytany numer rejestracyjny pojazdu i otwiera się szlaban. Po przejechaniu przez pętlę indukcyjną APD szlaban zamknie się samoczynnie. System rejestruje datę i godzinę wjazdu.
Rodzaje opłat.
· Opłata w automacie kasowym samoobsługowym AKM na parkingu.
Kierowca kończący pobyt na parkingu, udaje się do automatu kasowego AKM, odczytuje bilet parkingowy w skanerze w automacie i na ekranie kasy wyświetlana jest wartość należnej opłaty za parkowanie. Dokonuje opłaty monetami, banknotami lub kartą kredytową, reszta wydawana jest monetami. Na życzenie jest drukowany paragon za pomocą przycisku. Po dokonaniu opłaty bilet parkującego ma określony czas na wyjechanie z parkingu (np. 15 minut).
· Opłata w punkcie obsługi parkingu -recepcji.
Kierowca kończący pobyt na parkingu udaje się do punktu obsługi z biletem parkingowym. Obsługa skanuje bilet i na ekranie kasy komputerowej AKR wyświetlana jest wartość należnej opłaty wg ustalonej taryfy, obsługa pobiera opłatę i oddaje przekodowany bilet klientowi. (Transakcja jest rejestrowana w raporcie). Bilet ma określony czas na wyjazd z parkingu (np. 15 minut).
· Opłata w budce bezpośrednio na wyjeździe z parkingu.
Kierowca kończący pobyt na parkingu, podjeżdża do budki, podaje bilet z kodem kreskowym dla obsługi, kasjer skanuje bilet i na ekranie komputera AKR, wyświetlana jest wartość należnej opłaty wg ustalonej taryfy, obsługa pobiera opłatę i po akceptacji szlaban otwiera się, umożliwiając wyjazd pojazdu. Po przejechaniu przez pętlę indukcyjną, szlaban zamknie się samoczynnie.
· Obsługa klientów uprawnionych do bezpłatnego wyjazdu.
Kierowca udaje się do punktu obsługi z biletem parkingowym. Obsługa skanuje bilet i na ekranie kasy komputerowej AKR, wybiera taryfę zwolnioną z opłat lub z rabatem, aby zaakceptować musi wpisać powód udzielenia zwolnienia z opłat. (Wszystkie zwolnienia i rabaty są rejestrowane w raporcie). Po zaakceptowaniu oddaje przekodowany bilet klientowi. Bilet ma określony czas na wyjazd z parkingu (np. 15 minut)